25. novembra 2018
V poradí už 6. medzinárodná vedecká konferencia zameraná na mladú vedu bola v tomto roku sústredená na podporu startup podnikateľských aktivít mladých.
GROWUP startup centrum Vysokej školy ekonómie a manažmentu verejnej správy v Bratislave organizoval túto konferenciu vďaka podpore Nadácie Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky, ako jednu z aktivít pre podporu motivácie mladých k podnikaniu.
V rámci konferencie bolo realizovaných niekoľko čiastkových sekcií so zameraním na konkrétne oblasti podnikateľských aktivít vybraných skupín mladých s prihliadnutím na ich súčasnú poznatkovú bázu, ako aj sprievodné aktivity.
V rámci úvodného plenárneho zasadnutia konferencie bolo pristúpené k slávnostnému podpisu memoranda o tvorbe spoločnej čínsko-slovenskej študentskej firmy. Na základe tohto a ďalších dokumentov budeme môcť spolu s partnerskou univerzitou z čínskeho Ningba spolupracovať na projekte, ktorého hlavným cieľom budú konkrétne podnikateľské aktivity mladých Slovákov v spolupráci s čínskymi kolegami. V rámci plenárneho zasadnutia tiež vystúpili významní hostia reprezentujúci spolupracujúce inštitúcie ako napríklad Mykolas Romeris Univerzitu v Litve, Szent Istvan Univertsity v maďarskom Godollo, Academic Association of Management and Administration z Litvy.
Sekcia číslo 1 bola zameraná na podnikateľské inovácie a regionálny rozvoj v novej digitálnej ére podnikania, zúčastnili sa jej slovenskí i zahraniční študenti prezentujúci svoje vlastné vedecké práce v oblasti podnikateľského prostredia, porovnávacie štúdie, či príklady dobrej praxe so zameraním na malé a stredné podnikanie. V priebehu rokovania v tejto sekcii prebiehali aj zaujímavé a prínosné diskusie o možnostiach využitia komparatívnych analýz, či dopadových štúdií vyplývajúcich z konkrétnych nástrojov podpory podnikania mladých vo vybraných krajinách sveta. Ako mimoriadne prínosné hodnotíme vystúpenie Dr. Gerrarda Russella z Cass Business School, City University of London, so zameraním na vplyv brexitu na malé a stredné podnikanie.
Sekcia číslo 2 sa zameriavala na študentskú vedeckú a odbornú činnosť špecifickej skupiny univerzitných študentov bakalárskeho a magisterského stupňa štúdia, ktorí prezentovali výsledky svojich odborných prác. V rámci tejto sekcie zasadala tiež odborná komisia zložená z vedúcich predstaviteľov Vysokej školy ekonómie a manažmentu verejnej správy v Bratislave a z odborných vedeckých pracovníkov, ktorá kvalifikovane hodnotila ich vystúpenia, pričom tým najlepším boli udelené finančné odmeny za práce, ktoré sa umiestnili na 1. až 3. mieste a tiež špeciálna Cena rektorky VŠEMvs.
Záverom môžeme konštatovať, že ciele konferencie boli naplnené, kde účastníci z radov mládeže na úrovni jednotlivých stupňov vysokoškolského štúdia diskutovali na aktuálne témy inovácií, podnikového manažmentu, podnikania v malých a stredných a v rodinných podnikoch, vidieckeho a regionálneho rozvoja, ekonomiky, a mnohých ďalších.
Na tomto mieste by sme radi poďakovali za podporu Nadácii Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky a rektorke Vysokej školy ekonómie a manažmentu v Bratislave za ich podporu.
Momentálne prebieha recenzný proces príspevkov z konferencie, ktoré budú následne publikované v domácich resp. zahraničných vedeckých, či odborných časopisoch.
Neostáva nám už nič iné, ako poďakovať všetkých účastníkom za ich aktívnu prezentáciu prípadne diskusiu, pričom dúfame, že si každý z konferencie zobral niečo užitočné a nápomocné v budúcej praktickej podnikateľskej činnosti, vedecko-výskumnej alebo pedagogickej činnosti.
Realizované s finančnou podporou Nadácie Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky na rok 2018.