28. apríla 2022
Z iniciatívy rektora Vysokej školy ekonómie a manažmentu v Bratislave sa dňa 27. 4. 2022 uskutočnilo stretnutie predstaviteľov štátnej správy, VŠEM, neziskových organizácií a Centra psychologickej pomoci „Kto pomôže Ukrajine s ukrajinskými študentmi, učiteľmi a ich rodinnými príslušníkmi, ktorí na VŠEM v súčasnosti študujú spoločné programy, alebo sú na mobilitách Erasmus+, ale aj študenti našich partnerských univerzít z Ukrajiny a ich rodičia, ktorým VŠEM poskytla pomoc ako utečencom. Na stretnutí sa zúčastnili aj slovenskí študenti, ktorí zastupovali študentskú časť Akademického senátu, ako aj Študentského parlamentu VŠEM. Cieľom stretnutia bolo poskytnúť informácie a návody, ako pomáhať ukrajinským študentom a ich rodinným príslušníkom v ťažkej životnej situácii.
Účastníkov stretnutia privítal a vysvetlil význam stretnutia doc. Ing. Ľuboš Cibák, PhD. MBA – rektor VŠEM
Na stretnutí sa zúčastnili a svoje príspevky predniesli:
-
doc. PhDr. Martin Klus, PhD. MBA. – štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR,
-
MUDr. RNDr. Ľudovít Paulis, PhD. MPH. - štátny tajomník ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR,
-
Dmytro Konyšev - 1. tajomník veľvyslanca Ukrajiny na Slovensku,
-
Ing. Marián Kováč, PhD. – riaditeľ Zahraničného oddelenia VŠEM,
-
Kristína Pomothy – predstaviteľka neziskovej organizácie Centrum psychologickej pomoci „Kto pomôže Ukrajine,
-
Dr. Magdaléna Frecer – psychiatrička a psychoterapeutka zo spoločnosti Sunrise, ktorá zaujala účastníkov stretnutia svojou prednáškou ako zvládať stres z vojny.
Vyvrcholením stretnutia bola plodná diskusia, v ktorej so slovami vďaky a uznania vedeniu vysokej školy vystúpili predstaviteľ Veľvyslanectva Ukrajiny na Slovensku, predstaviteľka partnerskej Národnej ekonomickej univerzity Simona Kuzneca z Charkova, ale aj učiteľka VŠEM pôvodom z Ukrajiny.
S pozitívnym ohlasom u ukrajinských študentov sa stretla ponuka Centra psychologickej pomoci využiť služby ukrajinsky hovoriacich psychológov združených v centre na zvládanie stresu z vojny, ale aj možnosť aktívne sa zapojiť do činnosti centra.
Vedenie našej vysokej školy v spolupráci so štátom organizovanou pomocou utečencom z Ukrajiny ako aj s pomocou neziskových organizácií ponúka pomocnú ruku vedeniam partnerských ukrajinských univerzít v týchto oblastiach:
-
študentom, ale aj absolventom magisterským študijných programov programovania, ktoré sú kompatibilné s našim spoločným magisterským programom, dodatočne zaradiť do prípravy na účasť v druhom ročníku spoločného programu od akademického roku 2022/2023,
-
študentom štvrtých ročníkov bakalárskeho štúdia programovania, ktorí potrebujú akútnu pomoc na prežitie a dokončenie štúdia a ktorí by mali záujem pokračovať na spoločnom magisterskom programe,
-
pomocnú ruku vieme poskytnúť aj študentom tretích ročníkov bakalárskeho štúdia, ktorým sa pokúsime nájsť sponzorov z radov IT spoločností prekonať toto ťažké obdobie s ich finančnou podporou na prežitie v Bratislave a na dokončenie bakalárskeho štúdia na svojej alma mater online formou,
-
obmedzenú pomoc vieme poskytnúť aj najviac ohrozeným učiteľom, ktorí by sa mohli uchádzať na Slovensku o štatút utečenca a s touto podporou im zabezpečíme ubytovanie na nevyhnutnú dobu.
Vedenie VŠEM by bolo radšej, keby sme mohli rozvíjať naše vzťahy vo všetkých oblastiach akademickej spolupráce v mierových podmienkach, avšak v tejto ťažkej situácii urobíme všetko, čo je v našej moci, aby sme podporili študentov, učiteľov a ich rodiny.
Pevne veríme, že sa Ukrajine podarí v čo najkratšom možnom čase nastoliť mier a novú kvalitu života pre svojich obyvateľov aj s našou pomocou.