10. júla 2020
Vysoká škola ekonómie a manažmentu verejnej správy v Bratislave ako aktívny člen Digitálnej koalície už viac ako dekádu investuje svoje vlastné zdroje do zavádzania digitálnych metód vzdelávania a úspešne a efektívne prešla do online výučby už niekoľko dní po uzavretí vysokých škôl v čase pandémie koronavírusu. Aj v súvislosti s vývojom situácie ohľadne COVID 19 sa krízový štáb a vedenie VŠEMvs rozhodli tohtoročné štátne skúšky pripraviť bezkontaktnou formou, tzv. „online only“ metódou. Počas dvoch týždňov, v dňoch od 29. 6. do 10. 7. 2020, skladalo online štátnice na VŠEMvs takmer 500 študentov. Štátnice pomohla zabezpečiť spoločnosť Cisco, prostredníctvom platformy Webex Online Meeting.
„Výhodou takejto formy štátnych skúšok je nesporne ich väčšia transparentnosť. Štátnice sú v živote študentov významnou udalosťou, počas ktorej vrcholí ich niekoľkoročné študijné úsilie. Je preto dôležité, že vďaka online forme štátnic presne vieme, ako sa študent pripravil a ako odpovedal, jeho skúška môže pod kontrolou viacerých osôb, nielen komisie. Zo strany VŠEMvs je to dokonalá odpoveď na výzvy digitálnej doby. Oceňujem, že sa na VŠEMvs do takéhoto náročného projektu pustili a ukázali vysokým školám, že online forme skúšania nič nestojí v ceste, keď sa dôkladne a precízne naplánuje. Škola tým ukázala pozitívny príklad pre všetky verejné a súkromné vysoké školy na Slovensku,“ uviedol prvý viceprezident IT Asociácie Slovenska a predstaviteľ Digitálnej koalície Mário Lelovský.
Samotným online štátniciam na VŠEMvs predchádzal viac ako 7-týždňový prípravný projekt, ktorý pozostával z nasledovných procesov: testovanie počítačovej infraštruktúry, príprava a test internetového pripojenia, príprava a test krízových situácií (výpadok internetu, výpadok počítača); test funkčnosti a kompatibility infraštruktúry a produktu Webex Online Meeting; záťažové testy internetového pripojenia; zaškolenie Webex-administrátorov v každej komisii a na každom prípojnom mieste; zaškolenie členov všetkých štátnicových komisií; príprava harmonogramu štátnic; logistika registrácie, uvádzania, a vyprevádzania študentov; skúška a zaškolenie všetkých študentov, ktorí prejavili o takýto test záujem; viacnásobné konzultácie so spoločnosťou Cisco a jej partnermi.
Prvé „online - only“ štátne záverečné skúšky
Podľa medializovaných informácií sa na online štátnice pripravovali viaceré vysoké školy, avšak postupne sa z rôznych dôvodov vracali ku klasickej prezenčnej metóde. Vybrané fakulty niektorých univerzít ponúkli študentom online štátnice ako možnosť, pričom vo väčšine prípadov preferovali prezenčnú metódu. Podľa našich informácií je VŠEMvs jediná vysoká škola na Slovensku, ktorá pripravila a realizovala online štátnice ako systémovú možnosť, t.j. pre všetkých študentov.
Organizácia online štátnych skúšok na VŠEMvs eliminovala koncentráciu študentov v priestoroch školy a bola zabezpečená ochrana a dodržané všetky hygienické opatrenia, vrátane rúšok pre študentov i členov komisií, rukavíc či pravidelnej dezinfekcie. Študenti bakalárskeho a magisterského stupňa boli zaradení na štátnu skúšku podľa presne určeného harmonogramu na konkrétny deň a hodinu a počas štátnic sa pripájali z kontrolovaného prostredia (teda nie z domu). V každom prípojnom mieste bol 1 študentský notebook, prostredníctvom ktorého študent odpovedal, ako aj ďalší notebook, ktorý snímal študenta z uhla šikmo zozadu, aby bol možné skontrolovať študenta a dohliadnuť naňho. Okrem toho bol v každom prípojnom mieste zabezpečený aj osobný dozor. Študent si vyberal otázky z každého bloku, v každej komisii, ako aj každý deň, zoradené náhodne a odlišne, pričom sa otázky v rámci jedného dňa neopakovali. Každá komisia mala k dispozícii všetky potrebné podklady elektronicky (záverečnú prácu, posudky od školiteľa aj recenzenta). Štátnicová komisia skúšala študentov z dvoch miest súčasne, teda kým sa jeden študent pripravoval, tak druhý odpovedal. Štátne skúšky boli hlavne kvôli technickým rizikám neverejné, v súlade s novelou Zákona o VŠ sa na dennej báze vyhotovoval zvukový záznam, na čo sa využívali generické prostriedky produktu Webex.
Vyhodnotenie online štátnych skúšok:
Môžeme spraviť záver, že priebeh online štátnic je organizačne, procesne, aj technologicky zvládnutý a zvládnuteľný. „Poctivá a detailná príprava sa určite vyplatila, pretože sme museli riešiť menšie či väčšie problémy. Napríklad v jednom z prípojných miest v regióne bola hneď prvý deň prudká búrka, budovu vytopilo, a ráno o 7h bola bez elektriny a internetu. Napriek tomu štátna skúška začala včas. Zo začiatku z notebookov s napájaním na batérie a s pripojením na internet z mobilného telefónu, ale v priebehu hodinky bola porucha odstránená a plynule sme prešli na napájanie 220V a pevný internet. Keďže to bolo riziko, s ktorým sme počítali, riešenie takejto situácie bolo pripravené a odskúšané“, uviedol predseda správnej rady a kvestor VŠEMvs doc. Ing. Ľuboš Cibák, PhD. MBA.
VŠEMvs online štátnice v číslach:
· takmer 500 študentov VŠEMvs z celého Slovenska skladalo online štátne záverečné skúšky
· 40+ počítačov pripojených po celom Slovensku (5 paralelne aktívnych online komisií)
· 25 pedagógov (5 komisií po 5 členov)
· 12 online pripojení (4 na rektoráte VŠEMvs + 8 v rámci Slovenska)
· 9 štátnicových dní v „online only“ prevádzke (4 dni Bc. + 5 dní Mgr. štátne skúšky)
· 50+ pedagógov a zamestnancov VŠEMvs zabezpečovalo plynulý priebeh online štátnic