11. decembra 2014
Názov podujatia |
Tretia etapa decentralizácie verejnej správy na Slovensku |
Druh podujatia |
vedecký seminár |
Dátum konania |
11.12.2014 |
Miesto konania |
VŠEMvs, Furdekova 16, Bratislava |
Organizujúci subjekt |
Ústav verejnej správy VŠEMvs a Komunálne výskumné a poradenské centrum, n. o. Piešťany |
Cieľová skupina |
- vysokoškolskí učitelia a vedeckí pracovníci
- volení a výkonní predstavitelia verejnej správy
- spolupracujúce inštitúcie a orgány verejnej správy
|
Cieľ podujatia |
Na základe diskusií z predchádzajúcich seminárov a výsledkov výskumu prezentovať návrh modelu tretej etapy decentralizácie verejnej správy na Slovensku a s ním súvisiacich zmien v aktuálnom systéme verejnej správy.
|
Tematické okruhy |
- Manažment zmien v systéme verejnej správy: inštitucionalizácia manažmentu zmien, monitorovanie, konceptualizácia a realizácia zmien.
- Model verejnej správy. Unitárny štát: vzťah štátu, regiónov a obcí. Viacúrovňové riadenie.
- Deľba kompetencií medzi štátnu správu a samosprávu. Delené verzus originálne kompetencie. Rozsah kompetencií – reforma verejného sektora. Úloha súkromného sektora pri zabezpečovaní služieb.
- Územno-správne usporiadanie krajiny. Postavenie a úlohy regiónov, vymedzenie regionálnych hraníc. Konsolidácia veľkostnej štruktúry obcí. Silné a slabé stránky dobrovoľnej spolupráce obcí. Spájanie obcí: celoplošné, postupné? Spôsob municipalizácie. Úloha a nástroje štátu v procese municipalizácie.
- Hodnotenie systému financovania obcí a regiónov. Autochtónne financovanie verzus centrálne redistribučné. Vlastné príjmy obcí a regiónov.
- Symetria v systéme verejnej správy. Územné prepojenie pôsobností štátnej správy a samosprávy. Korelácia medzi reformou ESO a municipalizáciou.
- Efektívnosť verejnej správy: Zvyšovanie efektívnosti verejnej správy a metódy hodnotenia.
|
Výstupy |
- Ing. Viktor Nižňanský, PhD., hosťujúci profesor VŠEMVS, KOM, n. o.
„Tretia etapa decentralizácie verejnej správy na Slovensku“
- prof. Ing. Elena Žárska, CSc., Katedra verejnej správy a regionálneho rozvoja, Národohospodárska fakulta EU v Bratislave
„Finančná kondícia a veľkosť obce ako dopad decentralizácie“
- doc. Ing. Soňa Čapková, PhD., Katedra verejnej ekonomiky a regionálneho rozvoja, Ekonomická fakulta UMB, Banská Bystrica
„Postavenie transferov vo financovaní územných samospráv na Slovensku“
- PhDr. Jana Knežová, PhD., Katedra verejnej politiky a teórie verejnej správy, Fakulta verejnej správy UPJŠ v Košiciach
„Ekonomický rozvoj sídel a úlohy samosprávy“
- PhDr. Daniel Klimovský, PhD., Fakulta sociálnych a ekonomických vied, Ústav verejnej politiky, UK v Bratislave
„Medziobecná spolupráca v podmienkach fragmentovanej obecnej štruktúry“
|
Dňa 11. decembra 2014 sa na pôde VŠEMvs uskutočnil vedecký seminár pod názvom „Tretia etapa decentralizácie verejnej správy na Slovensku“ ktorý organizoval Ústav verejnej správy VŠEMvs v Bratislave a Komunálne výskumné a poradenské centrum, n. o. Piešťany. Jeho poslaním bola prezentácia výsledkov dvojročného rovnomenného výskumu, na ktorom sa podieľali výskumní pracovníci KOM Piešťany a pedagógovia Ústavu verejnej správy VŠEMvs.
Ambíciou tejto dvojročnej aktivity VŠEMvs bolo vytvorenie priestoru pre odbornú diskusiu o zásadných právnych, organizačných, inštitucionálnych, finančných a personálnych problémoch aktuálneho systému verejnej správy a možných alternatívnych prístupoch k ich systémovému riešeniu.
Hlavným výstupom výskumného projektu je rovnomenná vedecká monografia autorov Nižňanský - Cibáková - Hamalová, ktorá vyjde v najbližších dňoch vo vydavateľstve Wolters Kluver. Autori monografie vychádzajú zo skutočnosti, že od druhej etapy decentralizácie verejnej správy na Slovensku ubehlo už 14 rokov, pričom sa mnohé z jej pôvodných zámerov doposiaľ nerealizovali a proces decentralizácie sa prakticky zastavil. V priebehu ostatných rokov sa prejavila evidentná disparita medzi spoločenským vývojom a jeho ďalšími výzvami a potenciálom aktuálneho systému, ktorý nie je schopný na ne adekvátne reagovať.
Navrhnutý model tretej etapy decentralizácie verejnej správy na Slovensku sa okrem vlastných analytických podkladov a poznatkov z praxe a návrhov alternatívnych prístupov autorov k ich riešeniu, opiera aj o stanoviská a námety z odborných diskusií, predchádzajúcich vedeckých seminárov, ktoré sa uskutočnili v priebehu rokov 2012 – 2013 na pôde VŠEMvs za účasti mnohých odborníkov slovenskej akademickej obce, výskumu, predstaviteľov miest a vyšších územných celkov, poslancov NR SR, štátnej správy a ďalšej odbornej verejnosti, ktoré boli čiastočne premietnuté do zborníka vedeckých statí a štyroch vedeckých štúdií a dopracované v prezentovanej monografii. Autori navrhujú vytvoriť základné predpoklady pre naplnenie cieľov decentralizácie: zmeniť územnú organizáciu verejnej správy, osobitne samosprávy na úrovni obcí a vyšších územných celkov, zmeniť systém deľby kompetencií medzi štát a samosprávu, racionalizovať systém financovania verejnej správy, zmeniť volebné systémy a prijať ďalšie opatrenia na zvýšenie participácie obyvateľov na spravovaní verejných vecí.
Účastníci záverečného seminára, ktorý sa konal pod záštitou a za účasti rektorky VŠEMvs prof. Ing. Viery Cibákovej, CSc. si so záujmom vypočuli úvodné vystúpenie, ktoré predniesol Ing. Viktor Nižňanský, PhD., hosťujúci profesor VŠEMvs, ako aj ostatné oficiálne príspevky. V diskusii odznelo mnoho podnetných stanovísk a námetov, ktoré by mohli byť predmetom ďalších odborných diskusných fór, ktoré by sa mali aj ďalej konať na pôde VŠEMvs.